Z jakých komponent se skládá fotovoltaická elektrárna?

Když se zamyslíme nad alternativními zdroji energie, fotovoltaika je jedním z nejpopulárnějších a nejrychleji rostoucích segmentů. Moderní domácnosti a podniky stále více integrují fotovoltaické panely do svých stavebních konceptů. Ale co všechno tato technologie zahrnuje? Podívejme se blíže na jednotlivé komponenty fotovoltaických elektráren.

1. Fotovoltaické panely

Panely jsou základním kamenem každé fotovoltaické elektrárny. Tyto panely jsou pevně chráněny hliníkovým nebo duralovým rámem a temperovaným sklem, což je chrání před povětrnostními vlivy a mechanickým poškozením. Zajímavostí je, že na zadní straně panelu je často laminátová deska vyrobená z tedlaru, směsi PVF a PET. A výplň mezi horní a spodní vrstvou? To je často průsvitná folie EVA.

2. Kabelová síť a připojení

Fotovoltaické panely generují stejnosměrný proud (DC). Tento proud je rozváděn speciálními kabely, které musí být odolné proti extrémním povětrnostním podmínkám, UV záření a mechanickým vlivům. Jistící prvky, přepěťové ochrany a proudové chrániče jsou dalšími nezbytnými komponentami v tomto procesu.

3. Měnič

Měnič, někdy také nazývaný střídač, je zásadním zařízením v systému. Jeho hlavním úkolem je přeměnit stejnosměrný proud na střídavý proud, který může být použit v běžných domácích a průmyslových aplikacích.

4. Akumulátory

I když nejsou nezbytné pro každou fotovoltaickou instalaci, akumulátory nabízejí možnost skladovat energii pro pozdější použití. Existuje mnoho druhů akumulátorů, ale mezi nejpopulárnější patří olověné a lithium-iontové baterie.

V závěru lze říci, že fotovoltaika je výjimečná technologie, která umožňuje využít sluneční energii k výrobě čisté elektřiny. Její komponenty, ačkoli jsou technicky pokročilé, tvoří jednoduchý, ale efektivní systém. Ať už pro rodinný dům nebo větší komerční projekt, fotovoltaika nabízí udržitelnou alternativu k tradičním způsobům výroby energie.

Porovnání nabídek na fotovoltaiku a tepelná čerpadla

Instalace fotovoltaických panelů Woltair

Podobné příspěvky