Novinky v NZÚ od září 2023

Státní fond životního prostředí ČR nedávno oznámil významné změny v dotačním programu Nová zelená úsporám (NZÚ), které nabudou platnosti od září 2023. Cílem těchto změn je zefektivnit a zvýšit dostupnost podpory úsporných opatření v domácnostech, zejména v oblasti rodinných domů a firem. Ministerstvo životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem zdůrazňuje, že hlavním cílem těchto inovací je podpora úspory energie a snížení nákladů na energii u domácností a firem prostřednictvím fotovoltaických elektráren.

Dotační program NZÚ nyní poskytuje nové možnosti pro získání finanční podpory na pořízení a instalaci fotovoltaických systémů. Tyto podmínky umožňují podporu novým fotovoltaickým systémům, které jsou integrovány do vnitřního elektrického rozvodu vašeho domu a současně jsou propojeny s distribuční sítí. Mimo to je také možné získat podporu i pro systémy bez přímého propojení s distribuční sítí, v případě, že to technicky nebo kapacitně není možné.

V rámci těchto nových podmínek jsou stanoveny maximální částky dotace, které mohou dosáhnout až 200 000 Kč na jeden rodinný dům. Výše podpory závisí na velikosti instalované fotovoltaické elektrárny a také na tom, zda je systém kombinován s bateriovým úložištěm. Konkrétní částky podpory jsou následující:

  • Pro fotovoltaické systémy s minimálním výkonem 2 kWp je poskytována podpora ve výši 60 000 Kč.
  • Při kombinaci fotovoltaického systému s tepelným čerpadlem je podpora zvýšena na 100 000 Kč.
  • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp lze získat 10 000 Kč.
  • Za každý 1 kWh bateriového úložiště na bázi lithia je poskytována podpora 10 000 Kč.

Zajímavou možností je rovněž 10% bonus pro oblasti Moravskoslezského, Ústeckého, Karlovarského kraje a vybrané obce s rozšířenou působností, kde může dosáhnout celková dotační podpora až 220 000 Kč.

Pro získání dotační podpory na fotovoltaické systémy jsou stanoveny určité podmínky:

  • Maximální podporovaný výkon systému je 10 kWp.
  • Dotace platí pouze pro nové systémy a nezahrnuje úpravy stávajících systémů nebo dodatečnou instalaci akumulátorů.
  • Systém musí obsahovat vhodný měnič, v závislosti na přítomnosti bateriového úložiště.
  • Systém musí být vybaven sledovačem bodu maximálního výkonu (MPPT).
  • Systémy s bateriovými úložišti jsou vázána na určité kapacitní a technické požadavky.

Tato aktuální aktualizace dotačního programu NZÚ také zahrnuje podporu pro tepelná čerpadla. Pokud plánujete výměnu starých plynových kotlů za moderní tepelná čerpadla, můžete získat dotaci až 140 000 Kč. Rovněž existují bonusy pro vlastníky tepelných čerpadel vzduch-voda, kteří je využívají jak k vytápění, tak k ohřevu vody.

Všechny tyto změny mají za cíl zjednodušit proces žádosti o dotaci a poskytnout vám efektivní nástroje pro dosažení úspory energie a snížení nákladů.

Pokud máte zájem o dotační podporu a nejste si jisti, zda splňujete všechny podmínky, obraťte se na naše partnery, kteří jsou Vám k dispozici. Stačí jim napsat pomocí uvedeného formuláře a rádi vám poskytnou potřebné informace.

Porovnání nabídek na fotovoltaiku a tepelná čerpadla

Instalace fotovoltaických panelů Woltair

Podobné příspěvky